poniedziałek, 11 września 2017

,,Międzypokoleniowa podróż z Ozobotem"...czyli sobota w Hajnówce

Słoneczna sobota, kilka godzin w aucie i jestem w Hajnówce. Nigdy wcześniej tu nie byłam, Hajnówkę znałam tylko z przewertowania netu w poszukiwaniu o niej informacji...Co mnie tu przyciągnęło...pomysł pewnej sympatycznej Ani z Hajnówki, małe roboty, które wyjątkowo lubię i przekonanie, że warto uczyć dzieci programowania już od najmłodszych lat...tylko tyle i aż tyle

,,Międzypokoleniowa podróż z Ozobotem"...co to właściwie jest?
To projekt, którego pomysłodawcą była Anna Bawtruczuk dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom kultury plus Inicjatywy lokalne 2017. Projekt zakłada zorganizowanie w Hajnowskim Domu Kultury cyklu warsztatów dla dzieci w wieku 5 - 14 lat oraz ich rodziców lub dziadków. Na warsztatach uczestnicy będą mogli zobaczyć czym jest programowanie, jednocześnie wzbogacą swoje wiedzę o wiadomości dotyczące regionu, w którym mieszkają. Narzędziem do nauki programowania, które zostało wybrane do przeprowadzenia tych warsztatów są roboty Ozobot, głównie ze względu na ich prostotę obsługi połączoną z bardzo dużym wachlarzem możliwości i łatwością włączania w zajęcia o różnorodnej tematyce. Istotne przy wyborze było również to, że roboty Ozobot mogą zostać zaprogramowane na różne sposoby, co pozwala na zorganizowanie aktywności o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności, innych dla najmłodszych a zupełnie innych dla znacznie starszych uczestników warsztatów. Ani w prowadzeniu warsztatów pomagać będzie pan Rafał Mitkowski, prezes firmy EduSense, entuzjasta nowoczesnych technologii wykorzystywanych w edukacji, doświadczony trener stawiający nacisk na aspekt metodyczno merytoryczny przy wprowadzaniu robotów do zajęć dydaktycznych w przedszkolach i szkołach...no i z ogromną przyjemnością również ja🙂.
Pierwsze warsztaty...pierwsze spotkanie z programowaniem
Pierwsze warsztaty to przede wszystkim zapoznanie uczestników z możliwościami robotów Ozobot, sposobem programowania ich, zasadami, które obowiązują podczas pracy z nimi. To czas na swobodne próby i doświadczanie, a także próba narysowania trasy w kształcie Hajnówki. Było też pyszne regionalne ciasto Marcinek, pamiątkowe dyplomy i mam nadzieję dużo zabawy dla uczestników warsztatów. Zabawy, ale takiej połączonej z nauką, bo nie od dziś wiadomo, że kiedy uczymy dzieci przez zabawę to robimy to bardzo efektywnie. Pierwsze spotkanie to też wzajemne poznanie się uczestników. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to bardzo ciepli, pozytywni uczestnicy. Miło patrzeć na dziadków czy rodziców wspólnie bawiących się ze swoimi pociechami.
To dopiero początek
Międzypokoleniowa podróż z Ozobotem ruszyła...ale to dopiero pierwszy przystanek. Co będzie czekało na uczestników na kolejnych stacjach?

23.09.2017   Historia robotów...historia Hajnówki
,,Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadziu” - historia Hajnówki,
,,Mapy Hajnówki z różnych lat” - zadania logiczne kształtujące algorytmiczne myślenie,
Podróż robotów po mapach Hajnówki.

07.10.2017   Kultura i sztuka - kiedyś i dziś
,,Hajnówka kiedyś i dziś” - trasa pełna kultury, sztuki, mody, muzyki...

21.10.2017  Zaprogramowana kuchnia Hajnówki
,,Kanapka dobrze zaprogramowana” - drama obrazująca czym jest programowanie,
Programowanie przepisu na potrawę charakterystyczną dla Hajnówki

28.10.2017   Podróż z Ozobotem po Hajnówce - tworzymy makietę
Wspólne tworzenie makiety,
Ewaluacja zajęć

Zdjęcia wykorzystane w artykule są autorstwa Pawła Bawtruczuka, któremu pięknie dziękuję🙂
Reakcje:

1 komentarz:

  1. Pozdrawiamy serdecznie dziękując za magiczne warsztaty!

    OdpowiedzUsuń