czwartek, 1 lutego 2018

Uczymy Dzieci Programować - ogólnopolski program edukacyjny

Kochani,
Dziś jest dla mnie szczególny dzień...wyjątkowo radosny...wyczekiwany. To właśnie dzisiaj rusza pierwsza edycja naszego programu edukacyjnego, a ja wspólnie z Rafałem Mitkowskim zajmę się jego koordynowaniem. Parę słów o tym co to za program, jakie są nasze cele, nasza wizja uczenia dzieci programowania, w końcu, w jaki sposób można dołączyć do programu.

Uczymy Dzieci Programować - to ogólnopolski program edukacyjny kierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców...program, w którym będziemy uczyć podstaw programowania przez doświadczanie i zabawę, łącząc jego elementy z zajęciami z różnych edukacji.
Organizatorem programu jest marka EduSense, z którą związana jestem od dłuższego czasu. Edu-Sense to nie tylko roboty, materiały edukacyjne, centrum badań i innowacji...to przede wszystkim zespół ludzi z pasją, którzy chcą coś zmienić, zrobić wspólnie, niezależnie od napotykanych trudności. W grudniu przeprowadziliśmy pilotażowy projekt ,,Czekając na święta...uczymy dzieci programować". Zaangażowanie uczestników przerosło nasze oczekiwania, zaskoczyło nas na plus i to bardzo. Zobaczyliśmy, że w nauczycielach jest ogromny potencjał, wielu chce coś zmienić w sposobie swojej pracy, wzbogacić ją, uczyć tak, żeby dla dzieci nauka była przyjemnością. Jednocześnie potrzebują wsparcia, kogoś z kim będą mogli wymieniać się doświadczeniami, dzielić inspiracjami, wzajemnie motywować i wspierać. Hasło ,,programowanie" wciąż dla wielu nauczycieli, edukatorów nie brzmi przyjaźnie, powoduje niepokój a nawet lęk, a wcale nie musi tak być, podstaw programowania możemy efektywnie uczyć dzieci...to naprawdę nie musi być trudne, a korzyści z nauki programowania są ogromne. Nie tylko rozwijamy logiczne algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, oswajamy nowoczesne technologie, ale też pracujemy nad kształtowaniem postaw prospołecznych, umiejętnością pracy zespołowej, trudną sztuką szukania kompromisów. Nie chcemy, żeby dzieci tylko prawidłowo tworzyły kod, chcemy, żeby myślały, doświadczały, poszukiwały, kreatywnie, odważnie patrzyły na świat.
Jak widzimy nasz program?
Raz w tygodniu udostępnimy Państwu materiały dydaktyczne, naszą propozycję aktywności offlinowej i z wykorzystaniem robotów edukacyjnych. To Wy decydujecie, którą zrobicie ze swoimi dziećmi, Wy decydujecie kiedy przeprowadzicie zajęcia. kilka razy do roku zaproponujemy Państwu udział we wspólnej akcji promującej programowanie, specjalnie dla Was przeprowadzimy również cykl warsztatów we wszystkich większych miastach w Polsce. Oficjalne otwarcie programu będzie miało miejsce na konferencji w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym (Park objął program patronatem) 20.02.2018.
Jak dołączyć do programu?
Wystarczy wejść na stronę programu Uczymy Dzieci Programować, wybrać zakładkę ,,dołącz do
programu" i wypełnić kwestionariusz.
Pamiętajcie, że jeśli macie jakieś wątpliwości, pytania to zawsze możecie podzielić się nimi na naszej grupie Facebook Uczymy Dzieci Programować
Mamy nadzieję, że będziemy razem uczyć programowania...czego sobie i Państwu życzę🙂
Reakcje:

19 komentarzy:

 1. Czy aby dołączyć do programu i móc skutecznie realizować jego treści trzeba mieć skończony kurs? Czy osoba tzw. "zielona" może go realizować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba, zadania nie będą trudne, szczegółowo opisane. W każdym większym mieście będą też warsztaty dla nauczycieli/edukatorów biorących udział w programie

   Usuń
  2. a w Łodzi będą takie warsztaty ?

   Usuń
 2. Jakie grupy wiekowe mogą z powodzeniem wziąć udział w projekcie - czy trzylatki sobie poradzą? I czy są jakieś wymagania sprzętowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Program jest przeznaczony dla różnych grup wiekowych, trzylatków też, materiały będą do własnej modyfikacji, my też będziemy pokazywać jak dostosowywać poziom trudności zadań

   Usuń
  2. A jest granica górna wieku uczniów, którzy mogą przystąpić do projektu? Prowadzę zajęcia z programowania w szkole podstawowej w różnych grupach wiekowych ( od kl. 3 do klasy 6),wiec mogłabym zajęcia wzbogacić o Państwa pomysły?

   Usuń
  3. Nie ma górnej granicy wieku, serdecznie zapraszamy🙂

   Usuń
 3. Jeśli w programie chęć ma wziąć dwie grupy to każda musi zgłoszenie wysłać osobno (chodzi o przedszkole)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli w programie chęć ma wziąć dwie grupy to każda musi zgłoszenie wysłać osobno (chodzi o przedszkole)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. czy Potwierdzenie wysłania zgłoszenia jest jednoznaczne z braniem udziału w programie?
  czy będzie jeszcze jakiś mail potwierdzający udział?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapisałam się doprogramu jednkaże popełniłam błąd przy wpisywaniu adresu placówki. Czy można to jeszcze poprawić?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wypełniłam kwestionariusz. Czy zadania będę dostawała na maila? Jak to wygląda? Do grupy na FB zostałam dodana.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy nadal można dołączyć do programu? Wiem że już się rozpoczął.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam czy można jeszcze dołączyć do programu?

  OdpowiedzUsuń
 10. Kodowanie ma przyszłość! Warto zaznajamiać dzieci z projektowaniem stron internetowych oraz aplikacji. Ale super jest zacząć np. od gry :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna inicjatywa! Jesteśmy jak najbardziej za :) Tak jak ktoś napisał w komentarzu - kodowanie ma przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajnie, że edukacja nadążą za rozwojem technologicznym. Takie zajęcia na pewno ułatwią dzieciakom odnalezienie się we współczesnym świecie. I na pewno dla wielu z nich okażą się początkiem zainteresowania, a może nawet przyszłej drogi życiowej. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super, że są takie programy! Ważne jest, by dzieciaki od małego oswajały się z wiedzą na temat technologii (a nie tylko z niej korzystały). Poprzez zabawę można zachęcić maluchów do poznawania czym jest programowanie. Poza tym, całkiem możliwe, że dzięki takim projektom w przyszłości będziemy mieć więcej specjalistów, którzy po prostu lubią swoją pracę i robią to dobrze.

  OdpowiedzUsuń