sobota, 5 maja 2018

Pętle...czyli skracamy offlinowy kod

Kiedy ukladamy kod - drogę prowadzacą od startu do mety, może się zdarzyć, że będzie bardzo, bardzo długi. Kiedy przyjrzymy mu się dobrze, czasem widzimy, że powtarzają się jego fragmenty np: występują po sobie te same komendy lub powtarza się cała sekwencja komend.

W prawo, w prawo, w prawo...
Zamiast układać kilka takich samych komend następujących po sobie, możemy ułożyć jedną i przy pomocy odpowiedniej cyfry zaznaczyć liczbę jej powtórzeń...czyli zamiast 3 strzałek w prawo układamy jedną strzałkę w prawo i oznaczamy ją cyfrą 3.

W prawo, do góry, do góry, w prawo, do góry, do góry, w prawo...
Może się zdarzyć, że w kodzie powtarza się cała sekwencja komend, wtedy możemy zamknąć je w swojego rodzaju ,,krokodylku”...krokodylku, bo połyka komendy, mieści je w swojej paszczy😉. Kolorystykę naszych offlinowych komend trzymamy taką, jaka jest np: w scratchu juniorze: start - zielony, stop - czerwony, komendy odpowiedzialne za ruch - niebieski, więc idąc tym tropem pętle - krokodylki będą pomarańczowe. Pilnując różnej kolorystyki komend dopasowanej do ich kategorii, ułatwiamy najmłodszym późniejsze przejście do pracy z wykorzystaniem sprzętu komputerowego.  Do druku przygotowałam dwa rodzaje krokodylków: jeden mieści 2 komendy, drugi mieści 3, ale można przygotować również takie mieszczące więcej komend.
Pętle możecie pobrać bezpłatnie tu, matę, ktora wykorzystuję do zajęć można kupić tu: Mata do kodowania ,,Kodowanie na dywanie”
Na białych kołach umieszczamy komendy - koła z umownymi symbolami graficznymi. W lewym górnym rogu znajduje się miejsce na wstawienie cyfry - liczby powtórzeń.
I tak przykladowo zamiast układać: strzałka w prawo, strzałka w prawo, strzałka do gory, strzalka w prawo, strzałka w prawo, do góry zastępujemy to krokodylkiem, który połknął strzałkę w prawo, strzałkę w prawo, strzałkę do góry i oznaczamy liczbę powtórzeń.

Inny przykład: kod, w którym występują komendy: w prawo, do góry, w prawo, do góry, w prawo, do góry został skrócony przy pomocy pętli, w której zamknięte zostały komendy w prawo, do góry i oznaczone odpowiednią liczbą powtorzeń.Reakcje:

1 komentarz: