piątek, 29 czerwca 2018

Ozobot Evo...dźwięki i czujniki...czyli zwiedzamy zamek😉

Mały robot o wielu możliwościach...czyli Ozobot Bit pojawia się w moich postach dość często. Nie bez przyczyny, po prostu świetnie sprawdza się i w edukacji przedszkolnej...i w edukacji wczesnoszkolnej...i w domu...itd.
Dzisiaj z moimi prywatnymi chłopakami bawiliśmy się jednak nie Bitem a Evo, czyli odrobinę większym ozobotem, posiadającym dodatkowe możliwości, między innymi czujniki odległości i dźwięki. I na tym skupiliśmy się programując nasze Evo...ale wcześniej...


Wycinanie...malowanie...łączenie...kubeczki...ogólnie tworzenie
Zabawę zaczęliśmy od czynności przygotowujących...które same w sobie są już fajną zabawą. Potrzebny był nam zamek, z którego następnie miały uciekać roboty. Chlopcy zrobili go z kubeczków (są u nas chyba wszędzie😉) i pomalowanej tektury.
Ozoblockly.pl poziom 3 - programujemy
Z poziomem trudności 3 starszy synek radzi sobie już całkiem fajnie, więc na tym poziomie układaliśmy nasz skrypt. Porównując Evo i Bit w Evo na 3 pojawia się kategoria komend „czujniki”. Ta kategoria nie występuje w przypadku Bita. Nowa kategoria...nowe możliwości. Co to właściwie za szufladka te ,,czujniki”? Komendy jej przypisane pozwalają ustawić reakcję Ozobota na napotkane przeszkody: z przodu, z tyłu, lub w sytuacji, gdy przeszkody są z przodu i z tyłu. Ozobot napotykając przeszkodę może się wycofać, obrócić, zaświecić, wydać dźwięk, lub zrobić kombinację powyższych...wszystko zależy od nas.
Jaki mieliśmy pomysł?
My zdecydowaliśmy, że nasze roboty, w momencie wychwycenia przeszkody z przodu zatrzymają się na 1 sekundę, włączą światła policyjne (taka informacja o zagrożeniu), wydadzą dźwięk, który ma podkreślać zdziwienie zaistniałą sytuacją, po czym wycofają się, obrócą w prawo i ruszą do przodu, omijając tym samym kolejną przeszkodę...tak będą podróżować po przygotowanej krainie...aż uda im się z niej wydostać...bawimy się w trójkę, mamy do dyspozycji 3 Evo i możemy lekko pomagać wybranemu z nich. Wystarczy, że stworzymy przeszkodę ustawiając swoją dłoń, w ten sposób możemy mu pomóc w dotarciu do wyjścia...jak było? Zobaczcie na nagraniu🙂
Ozobot Evo dostępny jest na stronie EduSense, dołączając do zamkniętej grupy Facebook Uczymy Dzieci Programować można otrzymać rabat na wszystkie produkty dostępne na stronie EduSense.
Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz