piątek, 6 maja 2016

Scratch Junior przyjazny przedszkolakom


Scratch Junior to aplikacja, z którą poradzi sobie każdy przedszkolak, my od niej zaczęliśmy naszą przygodę z kodowaniem i każdemu śmiało możemy ją polecić. Bardzo intuicyjna, oparta na symbolach graficznych idealna dla dzieci, które rozpoczynają naukę programowania. Zakratkowane pole działania w aplikacji wygląda jak mistrzowska mata, a komendy jak klocki ruchu, więc łatwo było przechodzić z zadań wykonywanych na macie do podobnych w aplikacji.
Aplikację można bezpłatnie pobrać w Google play
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.scratchjr.android&hl=pl
Na stronie Mistrzów Kodowania dostępne są gotowe scenariusze zajęć z aplikacją Scratch Junior. Scenariusze te są ciekawe i dokładne, natomiast dość trudne dla dzieci w wieku przedszkolnym (z pięciolatkami udało się zrealizować cztery z nich, lekko je modyfikując). Jednym z łatwiejszych, a przy tym bardzo lubianym przez dzieci jest scenariusz "Skaczące piłeczki", zanim go przerobiliśmy zrobiliśmy jego modyfikację "Uciekające muchomory😉" ,gdzie dzieci wykorzystywały tylko klocki ruchu przemieszczające muchomory do przodu, nie różnicowaliśmy też tempa poruszania się muchomorków, co sprawiło, że zadanie było bardzo proste do wykonania a jednocześnie bardzo efektowne.
Pracując z małymi dziećmi warto zacząć od bardzo podstawowych zadań np: na początek ułożyć skrypt, który pozwoli na przemieszczenie się kotka o kilka kroków, dodanie kilku podskoków, powiększenie postaci, stopniowo dodając kolejne poznane komendy, wzbogacać zadania o dodanie głosu, wysyłanie i odbieranie wiadomości itp.
Natomiast w przypadku starszych dzieci, lub przedszkolaków dobrze już zaznajomionych ze Scratchem Juniorem śmiało można sięgać po scenariusze mistrzowskie.
http://wiki.mistrzowiekodowania.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna
 

 

 


Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz