wtorek, 27 września 2016

Segregowanie, dostrzeganie podobieństw i różnic...od tego zaczynamy zabawę z Kodikolorem

Kilka postów wcześniej umieściłam propozycję zabaw z kodowaniem na bazie kwadratów w czterech kolorach (Kodikolor szuka planety). Myszki dzisiaj bawiły się naszymi kwadratami. Co robiliśmy?

Segregujemy...szukamy podobieństw...szukamy różnic
Zaczęliśmy od ich posegregowania, podzielenia na zbiory, omówienia podobieństw i różnic, które udało nam się dostrzec. Zadanie z pozoru proste, jednak od trzylatka wymaga skupienia się i pomyślenia. Takie segregowanie, dostrzeganie cech wspólnych, porządkowanie, to jedna z pierwszych umiejętności, którą należy wykształcać ucząc kodowania.

Umowne sygnały...wstępem do tworzenia kodówKodowanie to między innymi przekazywanie informacji za pomocą umówionego, zrozumiałego dla nadawcy i odbiorcy języka. Czasem jest to język symboli, gestów. Na zajęciach przedszkolnych, często nawet nieświadomie nauczyciel umawia się na takie "kodowanie gestem" z dziećmi, kiedy ćwiczy inne umiejętności. Dzisiaj pracowaliśmy nad rozumieniem pojęć "duży", "mały" i też w zabawie towarzyszył nam przekaz za pomocą umówionych gestów. Duży Kodikolor - ręce w górę, mały Kodikolor - zwijamy się w kłębuszki. W ten sposób powstał nasz "malutki kod". Przekaz na linii nadawca - odbiorca przebiegł bez najdrobniejszych zakłóceń😉.
Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz