środa, 11 stycznia 2017

Wzór skróconego mnożenia na macie Mistrzów Kodowania

Matematyka...Mata Mistrzów Kodowania...M. Montessori


"Pomóż mi zrobić to samemu" - to zdanie, które usłyszała, a następnie, którym kierowała się Maria Montessori. Doświadczanie, prawo do błędu, samodzielność - o tym pamiętamy pracując z dziećmi, uczniami i nauczycielami w programie Mistrzowie Kodowania. Pomoc dydaktyczna w postaci maty i materiały, które na bieżąco przygotowuję do zajęć, przemyślane są w taki sposób, żeby to dziecko doszło do rozwiązania problemu, zrozumiało, a nie nauczyło się odtwórczo na pamięć. 

Nowy cykl artykułów na blogu

Ten post, będzie pierwszym z kilku poświęconych pojęciom matematycznym. Czym będzie różnił się od innych? Postaram się spojrzeć na matę w taki sposób, żeby łączyć ją z elementami pedagogiki Marii Montessori. Skończyłam studia podyplomowe na kierunku ped. Marii Montessori na UMCS i pora, żeby wiedzę teoretyczną wykorzystać bardziej praktycznie. Wzory skróconego mnożenia, dodawanie i odejmowanie dużych liczb, figury geometryczne...no to zaczynamy...bo matematykę warto zrozumieć...
Płytki w trzech kolorach, mata i możemy sprawdzić, czy podany wzór jest prawdziwy. Łatwiej będzie go zapamiętać, gdy będziemy mieć przed sobą zobrazowany za pomocą kwadratów. Długość jednego boku w czerwonym kwadracie, to będzie "a", długość krótszego boku w szarym kwadracie, to będzie "b". Teraz przeliczając małe kwadraty możemy sprawdzić, czy równanie jest prawdziwe. Warto ułożyć kilka kwadratów o boku a i b, z różnymi długościami, żeby mieć pewność, że zawszeta zasada się sprawdza.

Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz