piątek, 2 czerwca 2017

Od kubeczka do talerzyka...napisz kod

Dzisiaj propozycja prostej zabawy z kodowaniem dla najmłodszych. Będziemy szukać drogi od kubeczka do talerzyka pamiętając o spełnieniu różnych warunków.

Co będzie nam potrzebne?
Kratownica, u mnie mata Mistrzów Kodowania, kubeczki w kilku kolorach, talerzyki w takich samych kolorach jak kubeczki, klocki ruchu: start, stop, strzałki kierunkowe lub zamiennie kartka i coś do pisania. Kubeczki i talerzyki możemy właściwie zastąpić wszystkim: to mogą być klocki, guziki, kolorowe kartki...co jest pod ręką
Najpierw bez warunków
Pierwsze ćwiczenie będzie najłatwiejsze. Wybieramy jeden kubeczek (będzie startem) i jeden talerzyk (będzie metą) i tworzymy kod prowadzący od kubeczka do talerzyka. Takich kodów może być bardzo dużo, bo nie podane były żadne warunki, więc jest duża dowolność. Kod możemy ułożyć z klocków ruchu zaczynając od startu, następnie dokładając strzałki kierunkowe, które prowadzą do mety. Zakończymy go symbolem stop. Zamiennie możemy użyć kartki i czegoś do pisania i narysować kod.
Dodajmy warunki...
Utrudnijmy zadanie i wprowadźmy warunki...jakie? Umówy się, że rozpiszemy oddzielnie kod dla każdego kubeczka. Gdzie mają dotrzeć? Do talerzyków w tym samym kolorze co każdy z nich. Dodatkowym warunkiem może być taki sposób poprowadzenia tras, aby się nie przecięły. Inną opcją jest prowadzenie kubeczków do talerzyków, ale warunkiem będzie inny kolor talerza a kubeczka. I tu również warto dodać warunek o zakazie przecinania się tras.
Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz